Pan nasz zmartwychwstał! Alleluja!

Przeżywając szczególny czas Zmartwychwstania Pańskiego przybliżmy sobie znaczenie słowa „alleluja”.

„Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego podaje, iż w „judaizmie i chrześcijaństwie „alleluja”, to liturgiczny okrzyk radości, przyśpiew triumfalny, używany zwłaszcza w okresie wielkanocnym.” Słowo „alleluja” przewija się w liturgii Kościoła, w licznych śpiewach i pieśniach ku czci Zmartwychwstałego Pana.

Najbardziej dostojne i monumentalne „alleluja” usłyszeć można w oratorium G.F. Haendla pt. „Mesjasz”, napisanym dla Dublina w Irlandii.

Historia podaje, iż podczas jednego z wykonań „Mesjasza” król Jerzy II, wraz z obecnymi słuchaczami, podczas radosnego „Alleluja” w uniesieniu podniósł się z miejsca, by na stojąco wysłuchać tego porywającego fragmentu dzieła. Ta tradycja utrzymała się w Anglii do dnia dzisiejszego. I pomyśleć, że trwa ona już ponad ćwierć tysiąca lat!

Odetchnijmy z ulgą, bo jest Bóg, który ukochał nas tak bardzo, że oddał życie na krzyżu, aby wyzwolić nas z grzechu i wprowadzić do swego Królestwa.

Z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie życzy wszystkim Parafianom, pogodnych, rodzinnych spotkań i wspólnego przeżywania radości tych niezwykłych dni.

Radujmy się! Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

W imieniu Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie – Krystyna Anna Jurys