I Koncert Pieśni Pasyjnej i Pokutnej

W wieczór poprzedzający Niedzielę Palmową w kościele św. o. Pio w Bodzechowie odbył się
„I Koncert Pieśni Pasyjnej i Pokutnej”, którego pomysłodawcą był ks. kan. Cezary Zybała- proboszcz parafii pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki w Bodzechowie.
            W koncercie udział wzięły chóry z trzech dekanatów: kunowskiego- na czele
z ks. dziekanem Ryszardem Koneckim, szewieńskiego wraz z ks. dziekanem Janem Butrynem
oraz ks. prałatem- Janem Sarwą- dziekanem dekanatu ostrowieckiego.
            Wydarzenie miało wymiar nie tylko kulturalny, ale przede wszystkim duchowy, by u progu Wielkiego Tygodnia poprzez śpiew pieśni pasyjnych przygotować się na czas Świętego Triduum Paschalnego.
            Koncert otworzył występ chóru dziecięcego „Złote Nutki” z parafii pw. św. Zofii
i św. St. Kostki w Bodzechowie pod kierownictwem p. Anny Wieczorek. Młodzi artyści wykonali trzy piosenki o tematyce pasyjnej z towarzyszeniem gitary i skrzypiec. Były to: „Hymn o Krzyżu”, „Powierz się Matce” oraz „Rozpięty na ramionach”.
            Następnie zaprezentował się nowopowstały Kameralny Chór Żeński „Ad Deum” z parafii pw. św. Mikołaja z Szewny, prowadzony przez p. organistkę- Sylwię Gryzkę-Ośko. Dziesięcioosobowy chór wykonał kolejno: „Anima Christi” – utwór Marco Frisiny do tekstu średniowiecznej modlitwy pochodzącej z początku XIV wieku, „W swe ramiona mnie weź”, gdzie partię solowąz towarzyszeniem chóru zaśpiewała Weronika Skiba, oraz tradycyjną pieśń pasyjną- „Jezu Chryste Panie miły”.
            Trzecim wykonawcą był najliczniejszy chór, działający przy parafii św. Michała Archanioła, nad którym pieczę sprawuje dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Ostrowcu Św.- p. Ewa Jurkowska-Siwiec.
Zespół wykonał pieśni pasyjne i pokutne w aranżacji pani dyrygent: „Bądź mi litościw” i „O Krwi Najdroższa”- zaśpiewane a capella, oraz „Wierzę w Ciebie Panie” z akompaniamentem organowym.
          Chór „Con Anima” pod dyrekcją Moniki Gryzki zaprezentował dwie kompozycje barokowe: „Miserere” A. Lottiego- dzieło włoskiego kompozytora i „Dobrotliwość Pańską” Cypriana Bazylika oraz utwór „Stabat Mater” wywodzący się z chorału korsykańskiego, w aranżacji Arkadiusza Gryzki. Kompozycja przeznaczona była na czterech solistów i chór.
            Prezentacje chórów zakończył występ gospodarzy- chóru parafialnego „Bel Canto”, który również prowadzi p. Monika Gryzka. Wszystkie trzy utwory, chórzyści wykonali a capella, a były to: „Króla wznoszą się znamiona”, „Stabat Mater” Z. Kodaly oraz „Słońce nagle zgasło”.
            Po uroczystym wręczeniu dyplomów przez księży dziekanów, wszystkie chóry stanęły razem na scenie, by wspólnie wykonać tradycyjną polską pieśń pasyjną „Krzyżu Chrystusa”.
            Ksiądz kanonik Cezary Zybała zapowiedział, iż ów koncert był pierwszym koncertem otwierającym cykliczne spotkania chóralne w Wielkim Poście, by poprzez wspólny śpiew chwalić Boga i modlić się, ale także by rozwijać kulturę muzyczną, zwłaszcza śpiew chóralny.