„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ‚ich’. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”
 J. Moraczewski „Przewrót w Polsce”

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku było wyjątkowe. Przypomniało nam wszystko to, co budzi w nas poczucie narodowej dumy, jedności i solidarności. 100 lat temu nasza ojczyzna po 123 latach niewoli odrodziła się z trzech zaborów w jedno suwerenne i niepodległe państwo – w Rzeczpospolitą Polską. W tym szczególnym czasie poczuliśmy ponownie siłę wspólnoty, realizując w ramach Ruchu Odnowy i Ewangelizacji Parafii kolejny gest pod hasłem  „JEDNOCZMY SIĘ WOKÓŁ WSPÓLNYCH WARTOŚCI”.

Uroczystości w naszej parafii rozpoczęły się w sobotę 10 listopada w kościele parafialnym od Mszy św. o godzinie 16:30. Zaprezentowany później program słowno–muzyczny pt. „Droga do wolności” przypomniał wiele faktów związanych z drogą, jaką przyszło pokonać Polakom od momentu utraty niepodległości u schyłku XVIII w., aż do odzyskania upragnionej wolności. Przedstawiono sylwetki Ojców Niepodległości, polityków, wojskowych, społeczników, ludzi kultury, którzy przez cały okres zaborów walczyli o trwanie narodu polskiego, o zachowanie jego tożsamości, tradycji i języka ojczystego. Nie zabrakło ciekawostek takich jak okoliczności ustanowienia symboli narodowych: biało czerwonej flagi i godła z orłem w koronie. Słowo mówione uzupełniała piękna muzyka. W kościele zabrzmiała „Fuga na temat Jeszcze Polska nie zginęła” Karola Kurpińskiego, preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina, które George Sand zatytułowała „Czy to łzy wylane z głębi wilgotnego klasztoru” i preludium nt. „Bogurodzicy” Mariana Sawy. Zgromadzeni w kościele wierni mieli także okazję by wspólnie zaśpiewać pieśni religijno-patriotyczne: „Boże, coś Polskę”, „Rota”, „Z dawna Polski Tyś królowo”. Program został przygotowany przez historyka, panią Monikę Bryłę-Mazurkiewicz oraz panią Sylwię Gryzkę-Ośko, organistkę szewieńskiego kościoła.

W niedzielę, 11 listopada, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11:30 odbyły się główne obchody Święta Niepodległości. Zgromadzeni parafianie i goście mieli okazję wysłuchać krótkiego wprowadzenia dotyczącego historii odzyskania niepodległości przygotowanego przez panią Monikę Bryłę-Mazurkiewicz. Punktualnie o godzinie 12, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy, został odśpiewany hymn państwowy. Po Mszy św. w refleksyjnych nastrojach wszyscy udali się na cmentarz parafialny, by pod pomnikiem powstańców styczniowych odmówić modlitwę i oddać hołd tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Był to także dzień imienin ks. infułata Marcina Popiela. Parafianie złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego grobie, wspominając swojego wieloletniego proboszcza w cichej modlitwie.

W tych dniach nie zabrakło symboli narodowych. Nasza świątynia przybrała barwy narodowe, ciesząc oczy zebranych pięknymi biało – czerwonymi, kwietnymi kompozycjami. Parafianie mieli przypięte do ubrań ręcznie wykonane okolicznościowe kotyliony, które były rozdawane przed każdą Mszą św.

Inicjatorem i głównym organizatorem uroczystości był ks. kanonik Jan Butryn, proboszcz parafii i dziekan dekanatu szewieńskiego.  W przygotowaniach i oprawie uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne oraz przedstawiciele wszystkich wspólnot i organizacji naszej parafii: Ruch dla Lepszego Świata, Domowy Kościół, Rodzina bł. Edmunda, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. Okolicznościowe kotyliony wykonały panie: Magdalena Serwicka, Maria Kopańska, Hanna Ciesielka.

Kategorie: Aktualności